fbpx

Cena złota: 9 383,97 zł | Cena srebra: 118,46 (zł/uncja) | Aktualizacja za: 10s

  • Home
  • Blog
  • Jakie monety bulionowe kupić? 5 najpopularniejszych złotych i srebnych monet

Jakie monety bulionowe kupować

Prawdziwy pieniądz jakim są metale szlachetne od zawsze pełni rolę bezpiecznej przystani, a jego ranga wzrasta zwłaszcza w czasach zawirowań na rynkach finansowych. Nie dziwi więc fakt, że staje się on kręgiem zainteresowań coraz to większej ilości inwestorów. Początkujący inwestorzy zapewne zastanawiają się jak rozpocząć inwestowanie w metale szlachetne? Należy zacząć od tego, że złoto i srebro w postaci fizycznej można zakupić zarówno w formie sztabek jak i monet bulionowych. Oba te rozwiązania przedstawiliśmy tutaj.

Monety bulionowe

Inwestorzy zdecydowani na zakup monet bulionowych powinni zwrócić uwagę na ich rodzaj. I tu pomimo bardzo bogatej oferty dostępnych na rynku monet wybór jest dość prosty – należy kupić takie, które będzie można w szybki sposób odsprzedać. Mowa tutaj przede wszystkim o tzw. wielkiej piątce, która jest najbardziej popularna i rozpoznawalna na całym świecie, dzięki czemu cieszy się największą płynnością.

Zaczynając od początku należy pamiętać, że kupując złoto i srebro w celach inwestycyjnych powinno się wybierać monety jedynie inwestycyjne, które nie są monetami kolekcjonerskimi.  Takie monety pomimo bogatych wzorów pozbawione są wartości numizmatycznej, a ich wartość wynika wprost z wartości kruszcu, jaki został użyty do ich wytworzenia. Bite są przez lokalnych emitentów i stanowią legalny środek płatniczy oraz w większości posiadają umowny nominał. 

Najkorzystniej jest wybierać monety o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1 gram). Jest to produkt o najwyższej płynności.  W bardzo prosty sposób można sprawdzić autentyczność takich monet. Wystarczy zweryfikować jej parametry. Najwygodniej zrobić to za pomocą „linijki fisha”. Ponadto monety o wadze mniejszej niż 1 oz są droższe w odniesieniu do ceny złota, co wynika z wyższych kosztów produkcji monet o mniejszej wadze. Z kolei monety o wadze większej niż 1 oz charakteryzują się mniejszą płynnością, ponieważ ze względu na jej większą wartość ciężej znaleźć kupca, który może pozwolić sobie na taki koszt.

5 najbardziej popularnych monet bulionowych na świecie

Do najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych na całym świecie należą:

  • Krugerrand (RPA)
  • Amerykański Orzeł (USA)
  • Liść Klonowy (Kanada)
  • Australijski Kangur (Australia)
  • Filharmonik Wiedeński (Austria)

Krugerrand

Krugerrand uchodzi za króla monet bulionowych. Był on pierwszą monetą typowo bulionową na świecie. W złocie został wybity 3 lipca 1967 roku. Srebrna moneta po raz pierwszy pojawiła się w 2017 r. Jej nazwa pochodzi od połączenia dwóch członów - nazwiska byłego prezydenta RPA Paula Krugera i nazwy waluty RPA - Rand. Moneta przedstawia wizerunek Paula Krugera i antylopy springbok.  Złote Krugerrandy wybijane są ze złota 22-karatowego z domieszką miedzi, dzięki czemu moneta jest twardsza. Ilość złota w Krugerrandzie jest oczywiście taka sama, jak w przypadku innych monet, jednak z uwagi na dodatek miedzi sama moneta jest odrobinę cięższa od pozostałych. Barwa Krugerranda również nieco odbiega od barwy większości monet.

krugerrand zlota i srebrna moneta rpa

Amerykański Orzeł

Podobna sytuacja jest z Amerykańskim Orłem bitym przez mennicę West Point Mint, który poza 1 oz czystego 22-karatowego złota zawiera domieszkę srebra oraz miedzi (złoto stanowi 91,67% wagi monety, miedź - 5,33%, natomiast srebro – 3%). Moneta na awersie przedstawia amerykańskiego orła, a rewers zdobi wizerunek kobiety będącej symbolem wolności.  Moneta w złocie bita jest od 1985 roku.

moneta amerykanski orzel zlota i srebrna usa

Wiedeńscy Filharmonicy

Monetę bije austriacka mennica Münze Österreich AG. Jest ona najbardziej rozpoznawalną monetą europejską. Moneta wytwarzana jest z 24-karatowego złota najwyższej próby 999,9 Od 2002 roku nominałem monety jest euro.  Do tego czas od 1989 r monety były denominowane w austriackich szylingach. Jest ona zdecydowanie najpiękniejszą z pięciu wymienianych monet. Jej wykonanie olśniewa mnogością precyzyjnych detali. Awers monety przedstawia organy piszczałkowe, które znajdują się w największej sali koncertowej Musikverein – Golden Hall, a rewers w centralnym punkcie zdobi wiolonczela, po jej bokach symetrycznie rozłożone skrzypce i altówka, na górze – róg francuski, fagot oraz harfa. Srebrna moneta bita jest od 2008 roku.

wiedenski filharmonik zlota i srebrna moneta austria

Kanadyjski Liść Klonowy

Złoty KanadyjskiLiść Klonowy wytwarzany jest jedynie ze złota złóż kanadyjskich, a wybija go kanadyjska Mennica Królewska. Moneta w złocie wybijana jest od 1979 roku wyłącznie z najlepszej próby 999,9. Jej wielka popularność ze strony inwestorów przyczyniła się do decyzji o wprowadzeniu na rynek także srebrnej wersji, co miało miejsce w 1988 roku.  Moneta przedstawia podobiznę Królowej Elżbiety II, a rewers zdobi liść klonowy.

lisc klonowy zlota i srebrna moneta kanada

Australijski Kangur

Mennica w Perth, która bije Australijskiego Kangura, jest jedną z najbardziej renomowanych mennic na świecie. Moneta z wizerunkiem Kangura zajęła miejsca Australijskiego Samorodka i z najbardziej rozpoznawalnym symbolem Australii wytwarzana jest od 1989 r. Istotne jest to, że wizerunek zwierzęcia na rewersie jest co roku inny. Awers monety przedstawia wizerunek Królowej Elżbiety II. W 2016 Perth Mint wprowadziła do sprzedaży monetę w wersji srebrnej. Moneta bita jest ze srebra próby 999, pochodzącego wyłącznie ze srebra wydobytego z australijskiej ziemi.

kangur zlota i srebrna moneta australia

Mennica Silesia Sp. z o.o.
ul. Dworcowa 62
44-100 Gliwice
NIP: 6312701750
KRS: 0000943519

+48 791 323 807
+48 32 307 00 58
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

© Mennica Silesia. All rights reserved. Indico - sklepy internetowe.